Z życia przedszkola 2018/2019

 

 

 


100 lat niepodległej Polski

09.11.2018r.

W naszym przedszkolu rozpoczęliśmy działania dotyczące obchodów 100- lecia Niepodległości Polski. Celem działań jest budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych. Przedszkolaki przygotowały przedstawienie o tematyce patriotycznej z okazji Święta Niepodległości.


Andrzejki

30.11.2018r.

30.11. nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co dostanę od Mikołaja” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy


Dzień pluszowego misia

23.11.2018r.

W przedszkolu jak co roku święto pluszowego misia jest obchodzone bardzo szczególnie. Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola swojego najmilszego misia. Odbywają się zabawy i gry przy muzyce.
Ważnym punktem obchodów święta misia była wizyta pani z Gminnej Biblioteki w Rozogach, która zaszczyciła nas swoją obecnością i przeczytała dzieciom bajkę o przygodach Misia Franka.

 


Konkurs pieśni i poezji patriotycznej ,, Piękna nasza Polska cała”


29.11.2018r.


,, Piękna nasz Polska cała”-tak brzmiało hasło tegorocznego konkursu pieśni i poezji patriotycznej, który odbył się 29.11.2018r. w naszym przedszkolu. W konkursie brały udział dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Celem konkursu jest promowanie wśród młodego pokolenia Polaków idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej oraz miłości do Ojczyzny. Jako jury zostali wybrani rodzice przedszkolaków.

 


 

04.12.2018r.

Spotkanie z górnikiem.

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy do przedszkola górnika w mundurze. Spotkanie rozpoczął od omówienia górniczego stroju, następnie opowiedział dzieciom na czym polega i jak ciężka jest praca górnika.

 


 

06.12.2018r.

Mikołajki.

Dnia 6 grudnia przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola ,, Kraina Uśmiechu” w Rozogach odwiedził długo wyczekiwany gość - Św. Mikołaj. Dzieci z ogromną radością przywitały Św. Mikołaja śpiewając mu piosenki i recytując wiersze. Każde dziecko złożyło obietnice, iż kolejny rok będzie grzeczne i posłuszne.
Św. Mikołaj wszystkich obdarzył prezentami i obiecał że za rok na pewno przedszkolaków odwiedzi.

 


 

11.12.2018r.

Konkurs kolęd i pastorałek.

W dniu 11 grudnia 2018r. w przedszkolu odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek, w którym brały udział dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Wszyscy artyści, byli przygotowani do występów, stworzyli świąteczną atmosferę w murach przedszkola wyśpiewując uroczyste kolędy i pastorałki. Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom determinacji, odwagi oraz zdobytych nagród.

 


 

17.12.2018r.

Jasełka

W poniedziałek 17 grudnia o godzinie 10 w Gminnym Ośrodku Kultury w Rozogach, jak co roku odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez przedszkolaków. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia. Jak powszechnie wiadomo, Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Dlatego na przedstawienie zostali zaproszeni rodzice jak i dziadkowie przedszkolaków. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i zapałem przygotowywały jasełka. Po przedstawieniu na przedszkolaków czekała wspaniała niespodzianka, Święty Mikołaj przybył do dzieci , aby wręczyć im prezenty.

 


 

09.02.2019r. Dzień babci i dziadka oraz bal karnawałowy.

,, Z babcią i Dziadkiem zawsze wesoło” - Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rozogach. Został przygotowany słodki poczęstunek . Każda z grup przedstawiła swój program artystyczny. W ramach współpracy rodziców z przedszkolem w przedstawieniu w grupie ,, Jeżyki” udział wzięli rodzice dwójki dzieci. Przedstawienie wywołało uśmiechy na twarzach wszystkich zebranych.

Po części artystycznej, odbył się bal karnawałowy. Dzieci przebrały się w piękne stroje i zaprosiły babcie i dziadków do wspólnej zabawy i tańca.


 

18.02.2019r.

Dzień kota.

Dzieci z przedszkola w Rozogach obchodziły nietypowe święto „Święto kota”.  W tym dniu wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, zakładając przygotowane wcześniej kocie maski oraz dorysowując sobie wąsy. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania o chorym kotku a później uczyły się w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, rozwiązywanie zagadek, wykonywanie różnorodnych prac plastycznych, recytowanie wierszy i śpiewanie kocich piosenek.

 


 

21.03.2019r.

Pierwszy dzień wiosny.

21 marca 2019 r., w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, było kolorowo i wesoło w naszym przedszkolu. Już od samego rana dzieci  przygotowywały się do powitania wiosny. Chętnie uczestniczyły w grach i zabawach nawiązujących do rozpoczynającej się właśnie pory roku. Wraz z marzanną dzieci z radością tańczyły i bawiły się przy piosence "Wiosenny spacerek" i wymyślały wiosenne hasła.

 


 

12.04.2019r.

Spotkanie z leśnikiem.

W ramach spotkań z ludźmi wykonującymi ciekawe zawody, przedszkolaki zostały zaproszone przez nadleśniczego Krzysztofa Krasulę i właściciela Zakładu Usług Leśnych Dariusza Kaczyńskiego – dziadka jednego z przedszkolaków do Leśnictwa Faryny, aby poznać pracę leśnika i operatora maszyn do zbiórki drewna. Dzieci wraz z osobami pracującymi w służbie leśnej miały możliwość sadzenia drzewek. Sprawiło im to ogromną radość, ale i wysiłek. Pan nadleśniczy opowiedział dzieciom o pracy w lesie, co dzieje się z drzewami od momentu ich posadzenia do ścięcia. Dzieci miały też możliwość zobaczenia na czym polega zbiórka drewna. Na zakończenie czekało na dzieci ognisko, pieczone kiełbaski i słodki poczęstunek.

 


 

26.04.2019r.

,, SEGREGUJE-My”

W celu szerszego przybliżenia dzieciom problemu segregacji śmieci w naszej gminie, przedszkolaków odwiedziła pani Agnieszka Przybyłowska, pracownik Gospodarki Komunalnej w Rozogach. Pani Agnieszka zaprezentowała przedszkolakom ilustracje przedstawiające czyste środowisko i zanieczyszczone, opowiedziała dzieciom w jaki sposób segregujemy odpady: worek zielony- szkło, worek żółty- plastik, worek niebieski- papier, był jeszcze jeden worek- czarny, do którego wrzucamy wszystko to co nie pasuje do pozostałych worków. Potem przyszedł czas na działania praktyczne, przedszkolaki próbowały samodzielnie segregować śmieci, poszło im znakomicie.

 


 

29.04.2019r.

,, Nasze barwy Ojczyste”

Pod takim hasłem, odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżających się świąt: Święta Pracy, Dnia Flagi i Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podczas uroczystości dzieci recytowały wiersze, śpiewały pieśni patriotyczne, a wszystko rozpoczęło się od wspólnie zaśpiewanego hymnu. W spotkaniu udział wzięła cała społeczność przedszkola oraz rodzice przedszkolaków.

 


16,17.05.2019r.

Spotkanie z muzykiem.

Muzyka jest obecna w codziennym życiu każdego dziecka, jest również naturalnym sposobem pokazywania swoich uczuć i emocji. Jej słuchanie rozwija wrażliwość, natomiast gra na instrumencie muzycznym ma duży wpływ na rozwój zdolności i osobowości dziecka. Stąd też nasze przedszkole odwiedził dziadek Kacpra i Filipa z grupy ,, Jeżyki”, Pan Pszczółkowski, oraz mama Lidii Pani Magdalena.   Nasi goście na żywo zaprezentowali brzmienie przyniesionych instrumentów tj. gitary, keyboarda i skrzypiec, następnie pozwolili naszym przedszkolakom samodzielnie zagrać na wybranym instrumencie. Muzyce towarzyszył taniec i śpiew. Były to niezapomniane chwile, które z pewnością na długo zagoszczą w pamięci dzieci i może będą początkiem rozwijania ukrytych talentów naszych przedszkolaków.

 


 

21.05.2019r.

Wycieczka do remizy strażackiej.

Dzieci z grupy ,, Skrzaty” wybrały się na wycieczkę do remizy strażackiej w Rozogach. Przed wycieczką Pani Agata- wychowawczyni grupy przeprowadziła rozmowę, podczas której przedszkolaki przypomniały sobie  zasady bezpiecznego poruszania się w czasie drogi do straży pożarnej, oraz zasady właściwego zachowania się w miejscach takich jak remiza . W siedzibie straży dzieci zostały przywitane przez pełniących dyżur strażaków , którzy czekali już na ich przyjście.  Podczas spotkania dzieci zwiedzały pomieszczenia remizy , w których mogły nie tylko obejrzeć z bliska i przymierzyć strój strażaka, ale także poznać dokładnie wyposażenie samochodu strażackiego. Bardzo dziękujemy Strażakom za możliwość wizyty w remizie i zdobycia tak ważnych dla przedszkolaków wiadomości i umiejętności.

 


 

04,05.06.2019r.

,, Cała Polska czyta dzieciom”

W ramach akcji ,, Cała Polska czyta dzieciom” dzieci z grupy ,, Skrzaty” i ,, Jeżyki” wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozogach, aby wysłuchać bajek czytanych przez członka Rady Gminy i Panią sekretarz. Przedszkolaki z uwagą słuchały czytanych tekstów. Następnego dnia Bibliotekę odwiedziły najmłodsze przedszkolaki z grupy ,,Krasnoludki” . Dzieciom bajkę czytała Pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach.

 


 

29.05.2019r.

Wycieczka do teatru Lalki i Aktora w Łomży

Tego dnia dzieci z dwóch starszych grup ,, Skrzaty” i ,, Jeżyki” pod opieką wychowawczyń i opiekunów pojechały na wycieczkę autokarową do teatru Lalki i Aktora w Łomży na przedstawienie pt. ,, Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”  Kiedy dzieci dotarły na miejsce, z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria oraz lalki. Nie mogły oderwać oczu od tego co działo się na deskach teatru. Nastrojowa muzyka i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną. 

 


 

04.06.2019r.

Wycieczka do Sali zabaw.

4 czerwca, w ramach prezentu z okazji Dnia Dziecka, dzieci z grupy ,, Krasnoludki” pojechały na wycieczkę autokarową do Szczytna do Sali zabaw ,, Koala” . W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek oraz maty interaktywnej, które już na samym początku wzbudziły najwięcej emocji. Poza tym dzieci mogły skorzystać z licznych tuneli, zjeżdżać na zjeżdżalni, budować obiekty z dużych klocków oraz korzystać z wielu innych atrakcji. Zadowolone, nieco zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do Przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw.

 


 

08.06.2019r.

Festyn rodzinny.

Jak co roku tradycją naszego przedszkola jest festyn rodzinny. Pani Dyrektor powitała serdecznie wszystkich przybyłych gości i zaprosiła do aktywnego spędzenia sobotniego popołudnia. Sobota przebiegła pod hasłem wspólnych występów i zabaw z mamusiami, tatusiami i z całymi rodzinami. W miłej i rodzinnej atmosferze uczciliśmy Dzień Dziecka, Dzień Mamy i Dzień Taty. Rodzina była więc motywem przewodnim festynu. Wszyscy jej członkowie, także babcie i dziadkowie, ciocie i wujkowie, mieli okazję wzmocnić swoje więzi rodzinne, zintegrować się podczas wspólnych zabaw sportowo-rekreacyjnych ,wspólnego biesiadowania przy grilu i słodkim poczęstunku .

 


 

09.06.2019r.

Dzień dziecka.

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. W naszym przedszkolu tego dnia cały dzień trwała zabawa. Przedszkolaki brały udział w zawodach sportowych, przegotowanych przez nauczycielki w ogrodzie przedszkolnym. Różnego rodzaju zabawy nie miały końca. Dzieci bawiły się wspaniale. Na zakończenie czekała niespodzianka- tort upieczony przez mamę jednego z chłopców z grupy ,, Krasnoludki”.
Na koniec dnia każdy otrzymał małą niespodziankę. I choć przedszkolaki codziennie otrzymują wiele miłości i serca od rodzin i nauczycielek, w tym czasie czuły się naprawdę wyjątkowo, uśmiech nikomu nie schodził z twarzy.

 


 

13.06.2019r.

Spotkanie z ratownikiem medycznym.

W przedszkolu gościliśmy ratownika medycznego. Dzieci najpierw miały okazję obejrzeć strój ratownika i wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy; w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką   ( trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy).Następnie z wielką uwagą przyglądały się jak pan ratownik demonstrował sztuczne oddychanie i masaż serca na przywiezionych przez siebie fantomach. Później najdzielniejsze przedszkolaki próbowały same udzielać pierwszej pomocy pod bacznym okiem instruktora. Dzieci miały też okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych.  Podczas tego spotkania dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

 


 

17.06.2019r.

Pożegnanie starszaków.

W poniedziałek 17.06 z udziałem rodziców odbyło się  Zakończenie Roku dla starszaków z grupy ,, Skrzaty”. Dzieci  żegnały się nie tylko  z przedszkolem, ale także  z kolegami i koleżankami oraz ze swoimi  Paniami . Rodzice  z dumą oglądali piękny występ dzieci. Nie obyło się też bez  wzruszeń i podziękowań dla rodziców za osobiste zaangażowanie na rzecz przedszkola, oraz dla wychowawczyni Pani Agaty, za włożony w wychowanie ich pociech trud i cierpliwość.

Starszaki - powodzenia w szkole!


Leśne przedszkole

Przez cały rok szkolny od września 2018r. do czerwca 2019r. dzieci z grupy ,, Skrzaty” biorą udział w projekcie ,, Leśne przedszkole”, raz w miesiącu, nie zważając na pogodę wyjeżdżały do lasu, aby uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pracowników służby leśnej. Dzieci miały okazję do rozwijania kontaktu z naturą w szerszym zakresie, oglądania śladów zwierząt, zbierania materiału przyrodniczego ( szyszki, żołędzie, liście, kasztany),udziału w zajęciach prowadzonych w ,, stodole artystycznej” Dzięki współpracy przedszkola z Nadleśnictwem Spychowo, dzieci miały możliwość odwiedzania Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Każdy taki wyjazd kończył się poczęstunkiem i ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami.

 


 

Teatrzyki.

W ciągu roku szkolnego odbyły się cykliczne spotkania teatralne. Przedszkolaków odwiedzał teatr z Białegostoku i Łomży z przedstawieniami min. ,, Kto jest najpiękniejszy”, ,, Tomcio Łakomczuszek w krainie czekoladowych serduszek”.

 


 

Zajęcia otwarte.

Umilając czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia 14 grudnia 2018r. odbyło się wielkie pieczenie świątecznych pierniczków oraz tworzenie własnoręcznych ozdób choinkowych.

Przedszkolaki z pomocą rodziców  wycinały i ozdabiały ciasteczka.   Praca z przygotowaniem wypieków szła gładko i sprawnie. Pomysłowość rodziców i dzieci podczas wykonywania ozdób nie miała granic. Powstało wiele pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych.  Spotkanie te pozwoliło nam wszystkim przeżywać radosny nastrój zbliżających się świąt.