Z życia przedszkola 2015/2016

Z ŻYCIA PRZEDSZKOLA 2015/2016
 


Spotkanie z mikołajem
Wszystkie Dzieci Mikołaja kochają
5 grudnia zawitał do Przedszkola Samorządowego w Rozogach "Kraina Uśmiechu" Mikołaj. Przedszkolacy  byli bardzo zadowoleni, wśród  Maluszków  było widać przejecie jednak wszyscy bawili się wspólnie z Mikołajem, prezentowały swoje umiejętności taneczne, wokalne aby zasłużyć na prezent. Dzieci chętnie pozowały do wspólnych zdjęć z Mikołaje. Na koniec Mikołaj rozdał zasłużone prezenty, pożegnał się z dziećmi i obiecał odwiedzić je za rok.

Andrzejki         
W przedszkolu zabawy czas
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.
Andrzejkowe mamy święto,
co się dzisiaj nam wywróży"
31. 11. 2015r.  był dniem zabaw i wróżb andrzejkowych  w przedszkolu. W ten szczególny czas dzieci miały okazję poznać ludowe zwyczaje oraz tradycje andrzejkowe.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu niesamowitych przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

Spotkanie wigilijne.
Jak co roku, zgodnie z podtrzymywaną od wielu lat tradycją, w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie wigilijne. 21 grudnia od samego rana było szczególnie ciepło, radośnie i przytulnie - atmosfera świąteczna udzieliła się wszystkim.
W GOK-u w Rozogach dzieci przedstawiły jasełka, recytowały wiersze śpiewały piosenki o tematyce świątecznej. Wspólnie z rodzicami słuchały i śpiewały kolę. Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego.

 

Spotkanie w biblitece

W roku szkolnym 2015/16  odbywają się systematyczne spotkania w bibliotece pod hasłem : "Podróże małe i duże po bajkowej literaturze" . Celem tych spotkań jest popularyzacja książki, uświadomienie dzieciom i rodzicom, że książka: uczy, bawi, wychowuje.  Podczas pierwszej wizyty dzieci poznały wnętrze biblioteki, zapoznały się z pracą pani bibliotekarki, dowiedziały się w jaki sposób mogą wypożyczyć książki.  Kolejne spotkanie związane było z aktualna porą roku - Jesienią. Dzieci wzięły udział w zajęciach literacko-plastycznych, poszerzyły swoje wiadomości na temat pory roku. W trakcie spotkań panuje miła atmosfera a przedszkolaki  czekają na kolejna wizytę w bibliotece. 

Spotkanie z ludźmi o różnych zawodach

Podczas spotkań z ludźmi o różnych zawodach  przedszkolaki zdobywają wiedzę , rozwijają zainteresowania związane z danym zawodem. Jest to wspaniała forma aktywizowania rodziców do życia przedszkola, dodatkowa forma współpracy nauczyciel - rodzic, a także pewna forma uatrakcyjniania zajęć dla dzieci.
Dużą zaletą tych spotkań dla dzieci przedszkolnych jest również możliwość obejrzenia z bliska ubioru charakterystycznego dla omawianego zawodu np. mundur policjanta, tak jak to było w przypadku spotkania z panią policjantką. Osoby odwiedzające nasze przedszkole chętnie opowiadają o swoim zawodzie o jego pozytywnych stronach. Dzieci biorą czynny udział w zajęciach i czekają na kolejne odwiedziny.

Dzień chłopaka
Dzień Chłopaka w naszym przedszkolu świętowały wszystkie dzieci: chłopcy i dziewczynki. W tym dniu zorganizowano wiele zabaw i konkursów tak, aby każdy z chłopaków mógł się wykazać inną sprawnością. Została zorganizowana dyskoteka i przeprowadzone zostały liczne konkursy. Wszystkie dzieci bardzo gorąco dopingowały swoich kolegów biorących udział w konkursach. Dziewczynki i Panie złożyły chłopcom  życzenia oraz zaśpiewały "Sto lat".

 

PASOWANIE na  PRZEDSZKOLAKA - STARSZAKA
Co rocznym zwyczajem 30 października 2015r. w grupie "Jeżyki" odbyła się uroczystość "Pasowania na  Przedszkolaka-Starszaka". Z tej okazji licznie  przybyli Rodzice . Dzieci czekały na ten dzień z niecierpliwością, ale i pewną obawą, gdyż nie do końca chyba były pewne czy zasłużą na to zaszczytne miano "starszaka". Dzieci przedstawiły program artystyczny składający się z wierszy, piosenek. Następnie złożyły przyrzeczenie a później Pani Dyrektor dokonała Pasowania "wielkim ołówkiem"  na Przedszkolaka. Starszaki dostały dyplomy, odbyła się sesja zdjęciowa w czapce starszaka oraz wspólny poczęstunek.

 

 Obchody "Święta drzewa"
W tym roku nasze przedszkole przystąpiło do Święta Drzewa w ramach wielorodnych działań ekologicznych realizowanych w ciągu roku szkolnego.
W każdej z grup przeprowadzone zostały  zajęcia, których motywem przewodnim było drzewo. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody, poznały etapy rośnięcia drzewa od ziarenka, wiedzą co lubią drzewa, a czego nie, rozwiązywały zagadki o tematyce leśnej. Następnie dzieci w ogrodzie przedszkolnym uczestniczyły w sadzeniu drzewa wspólnie z pracownikiem Nadleśnictwa Spychowo. Podczas sadzenia drzew towarzyszyło przygotowanie zdrowego posiłku "Kociołek" w którym chętnie pomagały dzieci. Na zakończenie obchodów "Święta Drzewa" wspólnie kosztowaliśmy pyszny i zdrowy posiłek.
Przedszkolaki przypominały sobie w jaki sposób powinny  zachowywać się wobec przyrody. Święto Drzewa na stałe gości w naszym kalendarzu.

 

 Poznajemy teatr
W naszym przedszkolu dzieci systematycznie mają okazje poznawać tajemnice teatru.  Często gościmy w przedszkolu teatry dla dzieci. Organizowane są wycieczki na spektakle teatralne. Zorganizowana została wycieczka do Ostrołęki na przedstawienie pt. "Tygrysek Pietrek" Podczas przedstawienia dziecko jest widzem i obserwatorem, aktywnie uczestniczy w różnego typu inscenizacjach i koncertach przygotowanych przez profesjonalistów, poznaje zasady panujące w teatrze, czasami samo dziecko wciela się w rolę aktora, rozwija wyobraźnię i wrażliwość estetyczną, otrzymuje wzorce artystyczne i poszerza wiadomości o teatrze.